Rincian produk
Tempat asal: Cina
Nama merek: JDY
Nomor model: JDY-2000
Syarat Pembayaran & Pengiriman
Kuantitas min Order: 1
Harga: $35714
Kemasan rincian: kasus penerbangan
Waktu pengiriman: 30 HARI
Syarat-syarat pembayaran: L/C
Menyediakan kemampuan: 200 per bulan
|
Pita:
|
2 jalur
|
Berat:
|
1,5kg
|
Memperoleh:
|
3±1dBi
|
Jarak deteksi:
|
0-3km
|
Radius Interferensi:
|
1-2 km
|
Jangkauan Efektif:
|
Hingga 500 meter
|
Fitur keamanan:
|
Mati otomatis untuk mencegah panas berlebih
|
Rentang frekuensi:
|
2,4GHz dan 5,8GHz
|
Kesesuaian:
|
Efektif melawan sebagian besar drone komersial
|
Penipuan Dist:
|
0 ~ 3000m (dapat disesuaikan)
|
Dimensi Perangkat:
|
663mm×298mm×88mm
|
Frekuensi Gangguan:
|
0,9G hingga 5,8G
|
Frekuensi Jamming:
|
800MHz~6000MHz
|
Catu Daya:
|
Baterai lithium bawaan (29.2V/29.4V)
|
Tingkat perlindungan:
|
IP65
|
|
Pita:
|
2 jalur
|
|
Berat:
|
1,5kg
|
|
Memperoleh:
|
3±1dBi
|
|
Jarak deteksi:
|
0-3km
|
|
Radius Interferensi:
|
1-2 km
|
|
Jangkauan Efektif:
|
Hingga 500 meter
|
|
Fitur keamanan:
|
Mati otomatis untuk mencegah panas berlebih
|
|
Rentang frekuensi:
|
2,4GHz dan 5,8GHz
|
|
Kesesuaian:
|
Efektif melawan sebagian besar drone komersial
|
|
Penipuan Dist:
|
0 ~ 3000m (dapat disesuaikan)
|
|
Dimensi Perangkat:
|
663mm×298mm×88mm
|
|
Frekuensi Gangguan:
|
0,9G hingga 5,8G
|
|
Frekuensi Jamming:
|
800MHz~6000MHz
|
|
Catu Daya:
|
Baterai lithium bawaan (29.2V/29.4V)
|
|
Tingkat perlindungan:
|
IP65
|
Fixed Drone Signal Deception Detection and Strike Equipment is a high-performance drone defense system. It enables comprehensive detection, countermeasures, and deception of drones. By capturing drone communication and control signals in real time, the system can accurately identify drone type, flight status, and trajectory, and effectively countermeasures through signal jamming, GPS spoofing, and other techniques. Simultaneously, it can simulate control signals to induce drones to deviate from their flight paths or land, thereby ensuring airspace security in critical areas.
![]()
| Parameter Name | Parameter Value |
|---|---|
| Detection Range | 300MHz-6G |
| Key Detection Frequency Bands | 2.4G/5.8G/400MHz/800MHz/900MHz/1.4GHz |
| Detection Range | 1-3KM |
| Interference Frequency Bands | 900M1.5G2.4G5.2G5.8G |
| Interference Range | > 1-2KM |
| Response Time | ≤3s |
| Decoy Signal System | GPS/BDS/GLONASS/Galileo |
| Decoy Range | 1-3KM |
| Product Dimensions | 450*450X*850mm |
| Packaging Dimensions | 960*530*455mm |
| Product Weight | 15KG |
| Total Product Weight | 42KG |
This device can not only effectively defend against drones, but also achieve awakening and location of the drone pilot. When a drone is detected or interfered with, the system can quickly pinpoint the operator's location by combining signal source localization technology. Through real-time analysis of radio signal strength and direction, it can provide precise geographic coordinates within a short time, providing strong support for subsequent security or law enforcement actions.
The system can accurately detect the drone's flight altitude, speed, and direction, enabling dynamic tracking of aerial targets. Through multi-channel signal reception and radar-assisted measurement, the equipment can continuously record the drone's flight trajectory and provide three-dimensional spatial position data. This not only improves the accuracy of drone defense but also provides a scientific basis for developing interference strategies.
The equipment supports the analysis of historical detection and countermeasure data, providing a reference for security management. Through data storage and intelligent analysis, the system can statistically analyze drone activity patterns, frequently occurring flight routes, and potential threat sources. Managers can optimize defense strategies based on historical data, enhance the system's long-term operational capabilities, and achieve continuous prevention and control of drone intrusions in key areas.