Rincian produk
Tempat asal: Cina
Nama merek: JDY
Nomor model: JDY-2000
Syarat Pembayaran & Pengiriman
Kuantitas min Order: 1
Harga: $35714
Kemasan rincian: kasus penerbangan
Waktu pengiriman: 30 HARI
Syarat-syarat pembayaran: 2,05 m²
Menyediakan kemampuan: 200 per bulan
|
Kontrol:
|
Tombol Pemicu Manual
|
Tipe tampilan:
|
Layar LCD untuk deteksi sinyal
|
Daya keluaran:
|
≥40dBm
|
Skenario yang berlaku:
|
Batalyon, perumahan
|
Total Daya Rf:
|
78W
|
Akurasi Azimuth:
|
10°(RMS)
|
Jangkauan:
|
Deteksi:1km / Jamming:1,5kg
|
Mode Kemacetan:
|
5 Band Dapat Dipilih
|
Pita Frekuensi:
|
300 GHz-6 GHz
|
Rentang Interferensi:
|
1-2 km
|
Waktu pengisian daya:
|
Sekitar 3 jam
|
Warna:
|
Semua Aluminium Silver
|
Modus Deteksi:
|
Deteksi Pasif
|
Ukuran:
|
88X24X9cm
|
Kekuatan transmisi:
|
40dBm/saluran
|
|
Kontrol:
|
Tombol Pemicu Manual
|
|
Tipe tampilan:
|
Layar LCD untuk deteksi sinyal
|
|
Daya keluaran:
|
≥40dBm
|
|
Skenario yang berlaku:
|
Batalyon, perumahan
|
|
Total Daya Rf:
|
78W
|
|
Akurasi Azimuth:
|
10°(RMS)
|
|
Jangkauan:
|
Deteksi:1km / Jamming:1,5kg
|
|
Mode Kemacetan:
|
5 Band Dapat Dipilih
|
|
Pita Frekuensi:
|
300 GHz-6 GHz
|
|
Rentang Interferensi:
|
1-2 km
|
|
Waktu pengisian daya:
|
Sekitar 3 jam
|
|
Warna:
|
Semua Aluminium Silver
|
|
Modus Deteksi:
|
Deteksi Pasif
|
|
Ukuran:
|
88X24X9cm
|
|
Kekuatan transmisi:
|
40dBm/saluran
|
This system boasts full-band signal coverage, enabling simultaneous detection of global satellite navigation signals such as GPS, GLONASS, BeiDou, and Galileo. It can also identify various UAV communication protocols, including Wi-Fi, RF, and LoRa. Through a high-sensitivity antenna array and advanced signal processing algorithms, the system can passively detect UAVs in complex electromagnetic environments, achieving precise capture of UAVs and their control signals, providing a reliable information foundation for subsequent deception and defense.
![]()
| Parameter Name | Technical Specifications |
|---|---|
| Detection Distance | 300MHz-6G |
| Key Detection Frequency Bands | 2.4G/5.8G/400MHz/800MHz/900MHz/1.4GHz |
| Detection Distance | 1-3KM |
| Interference Frequency Bands | 900M1.5G2.4G5.2G5.8G |
| Interference Distance | > 1-2KM |
| Response Time | ≤3s |
| Decoy Signal System | GPS/BDS/GLONASS/Galileo |
| Decoy Distance | 1-3KM |
| Product Dimensions | 450*450X*850mm |
| Packaging Dimensions | 960*530*455mm |
| Product Weight | 15KG |
| Total Product Weight | 42KG |
The system employs a high-performance signal processing module and GPU-accelerated algorithms, enabling real-time analysis of received multi-source signals. Through pattern matching and spectrum analysis, it rapidly locks onto the position, heading, and speed of potential UAV targets, achieving a millisecond-level response from passive detection to active identification. This high-speed processing capability ensures high-precision tracking and positioning even in battlefield environments with multiple targets and multi-frequency interference.
The system incorporates an intelligent decoy control module that dynamically adjusts parameters such as frequency, power, and modulation method of the decoy signal based on the battlefield electromagnetic environment and UAV type. Whether in urban high-rise areas, industrial zones with complex electromagnetic interference, or open field environments, the system can flexibly adapt, effectively interfering with UAV navigation and communication, and reducing the threat posed by enemy UAVs.
The system not only has local processing capabilities but can also integrate with a cloud platform to achieve multi-node data sharing and analysis. By leveraging cloud-based big data technology, historical detection records, deception effectiveness, and operational situations can be comprehensively analyzed to provide overall intelligence support for command and decision-making. Simultaneously, cloud integration can enhance the collaborative capabilities of multiple systems, enabling large-scale networked deployment of drone defense.